Mexická hudba se vyvíjela současně s její starodávnou indiánskou kulturou. Je interpretována hudebními nástroji, které procházely dějinami, rituály, slavnostmi uctívání bohů nebo ve válečných obřadech. Mayové, kteří obývali jihovýchod Mexika,zde rozvíjeli bohatou hudební kulturu a dali základ mexické hudbě,která se dochovala a interpretuje se do dneška.
Během staletí mexická hudba prošla etapami vývoje. S příchodem Španělů byla i hudba ovlivněna novými styly.Také se do této oblasti dostaly nové druhy hudebních nástrojů jako kytara , housle a později trumpeta.Na vývoj kultury měl bezesporu vliv také španělský jazyk. Kreativita mexických mistrů - houslařů dala typickým mexickým instrumentům jejich pravou originalitu.
Pro mexickou hudbu jsou typické kromě trumpet a houslí také originální hudební nástroje,kterými jsou :
Víhuela: mexický hudební nástroj – kytara o pěti strunách. Je podobný klasické kytaře, má jen čtyři pražce.
Guitarrón: typický mexický hudební nástroj, který má šest strun (na pohled podobný kytaře, ale nemá pražce na hmatníku) a vytváří tóny v rozsahu dvou oktáv. Tóny jsou nižší, blízké kontrabasu.
Typické oblečení hudebníků je „Charro Mexicano“ (charro = mexický vesničan) - původem z Jalisco – město ve státě Guadalajara. Charros mají oblečení se zdobením ze stříbrného materiálu na švech kalhot, zdobené sako a sombrero s širokou patkou s barevným zdobením a ornamenty. V tomto slavnostním obleku mexického vesničana převažuje černá barva.